İstanbul Üniversitesi’nde uzaktan eğitim

Uzaktan Eğitim, geleneksel öğrenme-öğretme yöntemlerindeki sınırlılıklar nedeniyle sınıf içi etkinliklerin yürütülme olanağı bulunmadığı durumlarda eğitim çalışmalarını planlayanlar ve uygulayanlar ile öğrenenler arasında iletişim ve etkileşimin özel olarak hazırlanmış öğretim üniteleri ve çeşitli ortamlar yoluyla belli bir merkezden sağlandığı bir öğretim yöntemidir. Yine uzaktan eğitimi şu şekilde tanımlayabiliriz; Farklı mekânlardaki öğrenci, öğretmen ve öğretim materyallerinin iletişim teknolojileri aracılığıyla bir araya getirildiği kurumsal bir eğitim faaliyetidir.

Uzaktan eğitim programı sunan üniversitelerden biri olan İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim müdürü Prof. Dr. Alper Cihan " Uzaktan eğitim programı öğretim üyesi ve öğrencilerin aynı anda yayında olduğu, öğrencilerin anlamadığı noktaları hocalarına hemen sorabildiği canlı dersleri kapsayan bir programdır" dedi.
2009-2010 eğitim yılında 7 bölümle faaliyete geçen İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin, önümüzdeki yıl için bu sayıyı 18'e çıkarttığını belirten Cihan,  bu sayıya beş bölümün daha eklenmesi için çalışmaların devam ettiğini, eğitim alanındaki maliyetlerin azalmasını sağlayan uzaktan eğitimin gün geçtikçe daha önemli bir alternatif haline geleceğini dile getirdi.
İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin beş programda hizmet verdiğine dikkat çeken Cihan, bu programların 'Yüksek Lisans, Lisans, Lisans tamamlama, Ön Lisans ve Sertifika' programlarından oluştuğunu söyledi.
Uzaktan Eğitim Merkezi’nde Eğitimin nasıl verildiği konusunda ise Cihan, "2009-2010 döneminde İktisat, İşletme, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo Televizyon ve Sinema, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri ile Adalet Meslek Yüksekokulu olmak üzere 7 bölüm faaliyete geçti. 2010-2011 Dış Ticaret, Bankacılık ve Sigortacılık ön lisans programları ile Maliye, Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Bilgisayar ve Öğretim teknolojileri lisans programları ve İlahiyat Lisans tamamlama (İLİTAM) programları ile birlikte, Enformatik, Sermaye Piyasası Uzmanlığı ve Finansal Ekonometri alanlarında da yüksek lisans eğitimleri verilmektedir" dedi. Bununla birlikte 'Hastalıkların Moleküler Metabolizması' Sertifika programı da yürütülmekte olduğunu ve toplam 2410 öğrenciye hizmet sunulduğunu da ifade eden cihan, "Ayrıca herkese açık kişisel öğrenim setlerimizle de hizmet sunmaktayız. Bunlar arasında F Klavye Öğrenim seti ile Temel İngilizce Öğrenim Seti mevcuttur" diye konuştu.

"100 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞACAĞIZ"
Yakın gelecekteki hedeflerden de bahseden Cihan "Ön Lisans, Lisan ve Lisansüstü eğitim programlarımızın sayılarını artırmanın yanı sıra lisans tamamlama programları, informal eğitim programları (NLP, Zaman Yönetimi, Çatışma Yönetimi vb.)  ve kısa süreli kurslar (Hızlı Okuma, Motivasyon v.s.)  açmak için de yoğun bir hazırlık içindeyiz. Üç yılsonunda 100 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi  kapsamında eğitim almak isteyen öğrencilerin başvuru yapma biçimleri hakkında bilgi veren Cihan, lisans programlarına ÖSYM tarafından gerçekleştirilen üniversite sınavıyla yerleştirme yapılabildiğini ayrıca liseyi bitirmiş olan öğrencilerin sınavda aldıkları puanlarla programlara başvurabildiğini, lisansüstü programlara başvuru yapmak isteyenlerin ise ALES'e girip, aldıkları puana göre istedikleri bölüme başvuru yaptıklarını da dile getirdi. Cihan, "Başka bir bölümde okumakta olan üniversite öğrencileri aynı zamanda uzaktan eğitim öğrencisi olabilir.  Herhangi bir üniversitenin lisans programında okuyan bir öğrenci çift anadal veya yandal kapsamında İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi’ndeki bir bölümde eğitim alabilir" dedi.
Uzaktan Eğitim Merkezi aracılığıyla alınan diplomaların, örgün eğitim alanların diplomalardan hiçbir statü farkı bulunmadığını ifade eden Cihan,  "Öğrencilerimiz uzaktan eğitim danışma merkezimize telefonla veya mail atarak eğitimleriyle ilgili her türlü konuda danışma ve yardım hizmeti alabilmektedirler. Ayrıca, öğrenciler canlı derslere girdikleri anda platform üzerinde birbirleriyle iletişim kurabiliyor. Dersin öğretim üyesi izin verirse bile konuşma bile yapabiliyorlar. Onun dışında sosyal paylaşım sitelerinde öğrenciler birbirleri ile iletişim kurabiliyorlar" diye konuştu.

HOCALAR BİREBİR DİNLENİYOR 
Uzaktan eğitim, maliyetlerin düşmesinde ve eğitimin önündeki sınırları kaldırmada büyük bir adım olduğunu ve böylelikle öğrencinin ister evde ister ofiste dilediği zaman eğitim sürecinin içine dâhil olabildiğini söyledi. Bu durumun uzaktan eğitimin gelecek yıllarda daha etkin ve yaygın olarak uygulanmasını sağlayacağının da altını çizen Cemal, "Uzaktan eğitimde öğrenciler ders içeriklerine kolaylıkla ulaşabiliyor, hocaları birebir dinleyebilme ve onlarla birebir iletişim kurabilme imkânı bulabiliyorlar. Özellikle üniversite eğitimi alarak iş hayatına atılmayı planlayan, hâlihazırda bir üniversitede okurken başka bir alanda daha çift anadal ya da yandal yaparak eğitim almak isteyen, zaman ve mekân problemleri nedeniyle eğitim almayı ertelemek zorunda kalan kişiler için uzaktan eğitim önemli bir fırsat olarak ortaya çıkıyor." diye ifade etti.
Uzaktan Eğitim Merkezi  Müdür Yardımcısı Doç. Dr Seda Çakar Mengü ise "Öğretim üyelerimiz, önceden belirlenmiş gün ve saatte dersini anlatıyor. Ders, canlı olarak internette yayınlanıyor. Derse, yine internet üzerinden katılan öğrenciler, anlamadıkları noktaları hemen o anda öğretim üyesine yöneltiyor. Öğretim üyesi de bu sorulara sesli veya yazılı olarak cevap veriyor. Aynı ortamı paylaşmamalarına rağmen karşılıklı görüş-alışverişinde bulunabiliyorlar" diyerek Karadeniz'in dağ köyünden, hapishanelere kadar hatta Küba'dan bile birçok öğrenciye bu programda yer verildiğini vurguladı.  Mengü ayrıca, İstanbul Üniversitesi'nde okumak isteyip de gerek maddi sıkıntılar yüzünden gelemeyenler gerekse de bedensel engelli olan öğrencilere İstanbul Üniversitesinden mezun olma imkânı verdiklerini de belirtti.

Link: http://www.gazeteport.com.tr/GUNCEL/NEWS/GP_841990

01/02/2012
37660 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 440 00 00